Gyengéden gyorsítsa fel a járművet alacsony fordulatszámokkal, és a lehető leggyorsabban váltson magasabb sebességfokozatra!
Tartson nagyobb féktávolságot autója és az Ön előtt haladó jármű között!
Ha az autó csúszni kezd, próbáljon meg nem pánikba esni. Óvatosan kormányozzon! Ne vegye le a kezét a kormányról, és ne taposson a fékre!
Kapcsolja be a fényszórókat! Ha a látótávolság 100 m alá csökken, kapcsolja be a ködlámpákat, viszont ne felejtse el kikapcsolni azokat, ha a látótávolság javul!
A téli körülmények jelentős kihívást jelenthetnek az autósoknak. A fagyos hőmérséklet, a rossz látási viszonyok és a csúszós utak nagy kockázatot jelentenek a jármű feletti irányítás elvesztése és a balesetek bekövetkezése szempontjából.
Ha megérkezik a havas időjárás, elengedhetetlen, hogy megfelelő óvintézkedéseket tegyen saját maga és járműve érdekében. Érdemes a vezetési stíluson is változtatni, amely segít elkerülni a váratlan helyzeteket. Szeretnénk néhány hasznos tanácsot adni a biztonságos vezetés érdekében havas körülmények között.
Mindenekelőtt a gumiabroncsok kérdése. Ellenőrizze rendszeresen a futófelület kopását, és szükség esetén cserélje le az abroncsokat! A legtöbb országban a gumiabroncsok profilmélységének törvény által előírt minimális szintje 1,6 mm. De vegye figyelembe, hogy nedves és havas időjárás esetén a biztonságos vezetést befolyásolja az abroncsok futófelületének mélysége, és abroncsa mintázatának kialakítása. Nedves vagy havas utakon a fékezés teljesítménye fokozatosan csökken alacsonyabb profilmélység mellett. Nedves úton további megnövekedett veszélye van a vizes felúszásnak az elvékonyodó futófelület mélységével.
Ezért ellenőrizze rendszeresen a gumiabroncsokat, csökkentse sebességét nedves és havas utakon, és fontolja meg a gumik megfelelő időben történő cseréjét. A megfelelő abroncsnyomás ellenőrzése javítja autója kezelhetőségét és növeli annak üzemanyag-hatékonyságát is.
Alaposan kell mérlegelnie azt is, hogy téli vagy négyévszakos abroncsokat szereltet fel a járművére. Mindkét abroncstípusnak egyedi mintázati kialakítása van, melyek nagyobb venóerő-átadást biztosítanak havas és jeges úton, valamint a speciális alapanyag-keveréküknek köszönhetően még a leghidegebb időben is megtartják rugalmasságukat. Olyan abroncsokat válasszon, melyek oldalfalán megtalálható az Alpesi szimbólum („Hópehely a hegyen”).
Indulás előtt tanulmányozza át az Ön előtt álló útvonalat, és hagyjon elegendő időt az úti cél elérésére! Ellenőrizze a helyi időjárás előrejelzéseket és a forgalmi jelentéseket, hogy számítani lehessen az esetleges fennakadásokra! Az útvonal tervezése során elsősorban a főutakra koncentráljon, ugyanis azokat nagy valószínűséggel elsőként tisztítják meg a hótól és szórják fel a síkosságmentesítés érdekében.
Takarítsa le az összes havat az autó ablakairól, a tükrökről, a lámpákról és a tetőről, mielőtt elindulna! Veszélyes és alapvetően a KRESZ előírásaiba ütközik olyan autót vezetni, amelyen hó van, ugyanis a menetszél hóport fújhat le a járműről és az elhomályosíthatja más vezetők tisztánlátását.
Töltse fel a szélvédőmosót téli folyadékkal, hogy az ne fagyjon rá az üvegre! A szélvédő belsejét is páramentesíteni kell. Előírásba ütközik, ha úgy vezet, hogy nem lát ki rendesen az autó összes ablakán.
Érdemes teletankolni az üzemanyag-tartályt, mielőtt útnak indulna. Célszerű még az utazás megkezdése előtt kitérőt tenni a legközelebbi benzinkútig!
Tartson kéznél egy megfelelő napszemüveget, amellyel csökkentheti az alacsony téli napsütés vakító hatását a havon! Tartsa mobiltelefonját teljesen feltöltött állapotban, és mentse el az üzemzavar-elhárítási szolgáltató számát, ahol baj esetén azonnal segítséget kérhet!
Készüljön fel az esetleges út melletti meghibásodásra! Állítson össze egy sürgősségi csomagot élelmiszerekből, italokból, fáklyából és extra ruházatból, és ezeket mindig tartsa a csomagtartóban! Hasznos lehet egy láthatósági mellény is figyelmeztető háromszöggel és kibővített elsősegély-készlettel.
Ha készen áll arra, hogy a volán mögé üljön, mindenképpen száraz, kényelmes cipőt viseljen! Próbálja meg elkerülni, hogy havat vigyen az autóba, ugyanis amikor a hó megolvad, tócsák keletkeznek a szőnyegen, és a pedálok csúszóssá válhatnak.
Az aranyszabály az, hogy a jármű minden irányítórendszerét – beleértve a fékeket, a kormányt, a gyorsítás folyamatát és a sebességváltást – lassan és könnyedén kell működtetni.
Tartson nagyobb féktávolságot az autója és az Ön előtt haladó jármű között, különösen esős, jeges és havas útviszonyok között! Érdemes akár a szokásosnál tízszer nagyobb távolságot tartani.
Amikor emelkedőn halad, hagyjon sok helyet az autó előtt, hogy egyenletes sebességet tudjon tartani sebességváltás vagy gyorsítás nélkül!
Lefelé haladás esetén használjon alacsony sebességfokozatot, és próbálja elkerülni a fékezést, hacsak az nem feltétlenül szükséges! Ekkor is ügyeljen arra, hogy bőven hagyjon helyet az Ön autója és az elöl haladó autó között!
Váltson lefelé, és motorfékezéssel lassítsa az autót, de ha fékezni kell, finoman működtesse a fékeket!
Amikor közeledik egy kanyarhoz, a fékezést még azelőtt kezdje el, hogy elkezdené forgatni a kormánykereket. Akkor se essen pánikba, ha az autója elveszíti a tapadást. Ekkor a legjobb, ha finoman elveszi a lábát a gázról, és a kerekeket abban az irányban tartja, amelyre haladni szeretne.
Ha az autó csúszni kezd, próbáljon meg nem kétségbeesni, inkább óvatosan kormányozzon bele. Ha az autó hátulja például balra csúszik, akkor kormányozzon balra! Semmiképpen ne vegye le a kezét a kormányról, és ne taposson a fékre!
Ha sűrű hóesésben halad, kapcsolja be a fényszórókat! Ne csak a nappali közlekedési világításra hagyatkozzon. Ha a látótávolság 100 m alá csökken, kapcsolja be a ködlámpákat, de ne felejtse el kikapcsolni őket, ha a látótávolság javul!
Ha az utak nincsenek felszórva, kerülje a más járművek által hátrahagyott keréknyomokban történő közlekedést, ugyanis a tömörített hó jegesebb, mint a frissen hullott.